Zakochana w kuchni

menu

mąka 2ab odpowiednia na diecie low fodmap przy sibo imo ibs

Monash University, ten od diety low FODMAP, w opracowanych tabelach produktów o obniżonej zawartości fodmap zalecał pszenicę z orkiszu. Obecnie jednak przy dietach leczniczych na SIBO, IMO coraz częściej dozwolona jest jednak tylko mąka 2ab.

Czemu? I tu pozwolę sobie na własne wnioski 😊.

Orkisz - jeden z trzech produktów w stu procentach przyswajalnych przez ludzki organizm, zawierający  najwięcej energii życia,  który w medycynie Hildegardy najważniejszym środkiem odżywczym i zarazem leczniczym. Hildegarda pisała o nim tak: „(…) jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszy od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę”(…) „wspomaga ukrwienie, działa natłuszczająco i łagodniej niż wszystkie inne ziarna zbóż. Orkisz pozwala rosnąć mięśniom, troszczy się o prawidłowe wytwarzanie krwi oraz o dobre samopoczucie.”

Orkisz w jakiejkolwiek formie, czy jako chleb czy też jako potrawa gotowana, jest dobry i wspomaga trawienie. Dzięki współczesnym badaniom naukowym dziś już wiemy, że w porównaniu z innymi zbożami, orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników – wysokowartościowego białka (o innej strukturze niż pszenica), węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych (żelazo, magnez, fosfor, wapno), elektrolitów, witamin (A, E, D, B1, B2, B6).

Wszystko brzmi wręcz idealne, tylko tu zaczyna się mały problem, bo wiele osób na diecie low FODMAP źle toleruje orkisz. czemu? cóż, orkisz orkiszowi nie równy... większość orkiszu dostępnego w sprzedaży nie ma nic wspólnego z prawdziwym niezmodyfikowanym orkiszem.

Obecnie tylko pięć odmian orkiszu to „prawdziwy” niezmodyfikowany orkisz posiadający właściwości o jakich pisze Hildegarda (Schwabenkorn, Steiners Roter Tiroler, Frankenkorn (Altgold x Rouquin), Oberkulmer Rotkorn, Ostro). I jestem gotowa pójść o zakład, że mąka z tych odmian nie będzie szkodzić 😉. Ale moja dietetyk na etapie leczenia dopuszcza tylko mąkę 2ab, więc nie dyskutuję. Na testy przyjdzie czas po wyleczeniu 😊.

 

A z jakich zbóż mąki Ty używasz na etapie leczenia?

a pile of powdered sugar on a white surface
21 stycznia 2025

Mąka z pradawnej pszenicy 2ab

 

UWAGA: Wypieki z pszenicy 2ab nie są wolne od glutenu, dlatego też są nieodpowiednie dla osób chorych na celiakię oraz wysoce alergicznych na pszenicę.

Mąka 2ab zawiera wyłącznie, pradawny gluten A i B ( bez glutenu D) oraz mniej FODMAP w porównaniu do współczesnych gatunków pszenicy chlebowej i orkiszu.

Jest dobrze tolerowana przez osoby o wrażliwych układach trawiennych i problemach jelitowych.

Brak glutenu D powoduje jednak że mąka ta nie tworzy tak elastycznej i wytrzymałej siatki glutenowej jak współczesne odmiany, zachowuje się trochę inaczej w przepisach. Warto o tym pamiętać zastępując klasyczną pszenicę lub orkisz w swoich przepisach mąką 2ab.

 

Ciekawostka: 

mąka 2 ab jest źródłem selenu, którego suplementacja jest zalecana przy problemach w pracy tarczycy.  Z kolei choroby tarczycy w bardzo wielu przypadkach powiązane są z SIBO, IMO, IBS.

 

Bułki z pszenicy 2ab są dostępne w sklepach Biedronka.

Ponieważ zawierają drożdże, osoby z nietolerancją histaminy spożywać je mogą raczej sporadycznie z obserwacją indywidualnej reakcji.

 

Jaka mąka na diecie low FODMAP? - to pytanie często pada zwłaszcza na początku leczenia, gdy okazuje  się, że eliminacji podlega wszystko z typowych zbóż (pszenica, żyto, jęczmień) i część mąk bezglutenowych (kukurydziana). W kraju gdzie kanapka jest pierwszym wyborem śniadaniowym pada pytanie- to jakie bułki/ chleb mogę? Odpowiedzią staje się mąka z pradawnej pszenicy 2ab.

O tej mące słyszał już chyba każdy kto boryka się z chorobami jelit. Jest to lekkostrawna mąka z ziaren pszenicy 2ab (Triticum turgidum forma sanum), uprawianej w wybranych regionach Europy w sposób tradycyjny. Uprawa pszenicy 2ab musi być odseparowana od innych gruntów uprawnych. Ziarna są oddzielnie zbierane, przechowywane i mielone na mąkę 2ab w młynach przeznaczonych specjalnie do mielenia pszenicy 2ab.

Dodatkowo mąka 2ab poddawana jest naturalnej fermentacji, dzięki temu charakteryzuje się korzystnym profilem FODMAP oraz wyjątkowym smakiem.

Mąka ta posiada żółty kolor, ponieważ pszenica 2ab zawiera więcej karotenoidów. Wypieki z jej dodatkiem mają żółtą barwę i wyjątkowy smak. Polecana jest do wypieków słodkich, wytrawnych, do pieczywa. Można przygotować z niej naleśniki, placuszki, chleb i bułki. Nadaje się także do domowego makaronu, pizzy, zapiekanek, pierogów, klusek, ciast i ciasteczek.

więcej z tej kategorii

12 grudnia 2024
08 stycznia 2025

nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social  mediach

​​​​​​​