Zakochana w kuchni

menu

 

Składniki:

  • Składniki (6 sztuk paczków ciut większych, albo 4 mniejsze + 4 malutkie gniazdka)
  • 90 ml wody

  • 25 g masła klarowanego

  • 40 g mąki ryżowej

  • 20 g mąki ziemniaczanej

  • 1,5 jajka*

  • szczypta soli

  • tłuszcz do głębokiego smażenia

 

 

*2 jajka rozbełtaj dokładnie i odmierz z tego 1,5, resztę możesz zużyć do jajecznicy

 

26 lutego 2025

Pączki, gniazdka bezglutenowe z ciasta parzonego

Tym razem przepis od Agnieszki z bezglutenowejadlo.pl, efekt- bardzo zadawalający. Jest to ciasto parzone, więc specyficzne, ale pozwala uzyskać miękkie i elastyczne pączki. Nie są to klasyczne pączki drożdżowe, ale myślę, że ucieszą wszystkich, którzy unikają histaminy, sorbitolu i fruktozy. Nie potrzebowałam do nich żadnego słodzidła, zresztą ciasto parzone jest z natury bez cukru. Możecie spróbować zrobić lukier ze stewii w proszku, a jeśli nie macie nietolerancji fruktozy – z cukru pudru.

Wykonanie:

W naczyniu z grubym dnem umieść wodę i masło. Doprowadź do wrzenia.

Ściągnij z palnika, wsyp wymieszane wcześniej mąki. Energicznie mieszaj łyżką (u mnie silikonowa szpatułka). Ważne żeby nie było grudek ciasta. Ustaw ponownie na palniku, podgrzej mieszając przez chwilę .

Odstaw do lekkiego przestudzenia.

Do przestudzonego ciasta dodaj dokładnie rozbełtane jajka, ja podzieliłam to na 3 części. Za każdym razem miksuj do dokładnego połączenia.

Robiłam te pączki dwa razy, pierwszym razem zostawiłam ciasto na długo i było tak zbite, że z trudem łączyło się z jajkiem, użyłam więc na początek blendera. Resztę już miksowałam.

Drugim razem 1/3 rozbełtanego jajka dodałam do gorącej masy i dopiero odstawiłam do wystudzenia.

 

Rozgrzej tłuszcz. Zwilż dłonie wodą, nabieraj niewielką ilość ciasta i formuj kulką (może być spłaszczona). Ciasto jest klejące ale takie ma być. Wrzucaj na tłuszcz – nie może być bardzo mocno gorący, bo pączki w środku będą surowe. Smaż je powoli,  na rumiany kolor często przekręcając – jest to istotne, bo w przeciwnym razie będą nieforemne.  Niestety wadą tego ciasta jest to, że pączki trochę pękają gdy rosną. Pierwszym razem smażyłam w niższej temperaturze niż za drugim i efekt był zdecydowanie lepszy.

 

Jeśli chcesz smażyć gniazdka użyj rękawa cukierniczego, najlepiej z końcówką w kształcie gwiazdki.

Wytnij z papieru do pieczenia małe kwadraty, wyciskaj na nie okręgi. Wkładaj na tłuszcz, po chwili gdy papier się odklei, wyjmij go.

Usmażone paczki wyjmij na papierowy ręcznik. Nadziewałam je pierwszy raz moim dżemem z borówek… a drugi- frużeliną z mrożonych malin. Odstaw (koniecznie)  na ok. 1 godzinę, to ważne, ciasto jest wilgotne i  musi odparować.

 

Pro tip:

  • do nadziewania użyłam metalowej końcówki – tylki do nadziewania. Można też użyć takiej dużej strzykawki, do kupienia w aptekach.

 

UWAGI:

- ilość borówek , malin jakie mam dozwolone - do 80g/porcja do 3ech razy na tydzień

 

Danie jest odpowiednie na diecie low FODMAP, przy nietolerancji histaminy, fruktozy i sorbitolu.

 

 

więcej z tej kategorii

05 kwietnia 2025
10 kwietnia 2025

nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social  mediach

​​​​​​​