menu
Składniki:
Mizeria:
Tradycyjne dania też mogą być low FODMAP, czasem wystarczy tylko niewielka zmiana składników.
Klasyczny schabowy jeśli zastąpimy białą pszenną mąkę i zwykłą bułkę tartą dozwolonymi zamiennikami, możecie jeść na eliminacji. Nie jest to zdecydowanie danie lekkostrawne i dietetyczne, ale przecież nie każdy musi pilnować kalorii.
Ja do panierki użyłam mąki z pszenicy 2ab, nada się także owsiana, jaglana a nawet ryżowa.
Bułkę tartą możecie zastąpić kolejną warstwą mąki, albo przygotować bułkę low FODMAP. Wystarczy, że wysuszycie i zmielicie resztki pieczywa z mąki 2ab lub bezglutenowego (zapraszam do działu "pieczywo" na blogu). Taką tartą bułkę możecie przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku kilka tygodni.
Wykonanie:
W trzech głębszych talerzach przygotuj mąkę, bułkę tartą i jajko rozbełtane dokładnie z solą i pieprzem.
Porcję schabu umyj, osusz. Rozbij dość cienko, oprósz solą i pieprzem z obu stron. Dokładnie obtocz w mące, następnie zanurz w jajku i na koniec w bułce tartej.
Bardzo dobrze nagrzej patelnię. Dodaj smalec - tyle, by rozpuszczony przykrył całą powierzchnię patelni. Połóż kotlet na nagrzaną patelnię i smaż z obu stron na rumiano. Moc palnika powinna być taka żeby wystarczyło około 2 minuty na stronę. Kotlet powinien się równomiernie podsmażać na brązowo-złoto. Jeśli zaczyna się palić i szybko ciemnieje, zmniejsz moc palnika. Jeśli zaś po minucie jest nadal blady i słabo się smaży- zwiększ.
Ogórki pokrój w plasterki, jeśli są młode nie obieram ze skórki. Osól i odstaw na chwilę, odlej wodę, dodaj jogurt, wymieszaj.
Schabowy podawaj z kaszą lub ryżem (jeśli nie masz nietolerancji fruktozy mogą być ziemniaki) oraz mizerią, posyp koperkiem.
Danie jest odpowiednie na diecie low FODMAP, przy nietolerancji histaminy, fruktozy i sorbitolu.
więcej z tej kategorii
nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social mediach