menu
Składniki:
Zakwas:
Żurek:
Tym wpisem zaczynam serię przepisów: ŚWIĘTA NA DIECIE LOW FODMAP z nietolerancjami.
Z zakwasem na żurek sprawa jest o tyle trudna, że chociaż bez problemu kupimy bezglutenowy (np. owsiany) to nie znalazłam takiego, który nie zawierałby niedozwolonych składników i dodatków (np.: cebula, czosnek, laktoza, grzyby).
Gdyby nie nietolerancje pokarmowe, dość łatwo wyeliminować FODMAPy i zastąpić je dozwolonymi składnikami, sprawa się komplikuje gdy eliminujesz fruktozę, histaminę, sorbitol. Ale uparłam się na żurek i zrobiłam żurek ;) Bez ziemniaków, marchewki*, ale wciąż smaczny i pozwoli Wam poczuć, że w te święta nie musicie rezygnować ze wszystkiego.
*Jeśli nie masz nietolerancji pokarmowych dodaj te składniki do swojej zupy.
Testowałam zakwas z mąki owsianej i ryżowej. Mnie osobiście bardziej pasowała wersja ryżowa, taki zakwas ładnie zagęścił zupę i był łagodniejszy niż owsiany. Wypróbujcie oba i wybierzcie ten, który Wam lepiej pasuje.
Poniżej podaję proporcje na 2 większe porcje zupy lub 3 mniejsze.
Wykonanie:
*wywar to podstawa, możecie zrobić żurek na wywarze mięsno-warzywnym lub warzywnym. Oczywiście oba w wersji low fodmap (przy moich nietolerancjach gotuję wywar na selerze, pietruszce i kalarepce, do tego dozwolone przyprawy: sól, pieprz, kolendra, lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy. Od kiedy cofnęła mi się nietolerancja histaminy dodaję kurkumę, imbir i ocet).
Wybór mięsa zależy od Was, przy nietolerancji histaminy zrezygnujecie z podrobów. Jeśli dacie kawałek schabu lub żeberka, to będą świetną wkładką do gotowej zupy.
Już pisałam kiedyś, że w lodówce mam zawsze kilka słoików zawekowanego wywaru z przeznaczeniem na różne zupy.
**jeśli nie macie nietolerancji histaminy możecie poszukać kiełbasy czy wędzonki o składzie bez niedozwolonych dodatków, ewentualnie zrobić gotowaną kiełbasę. Przy nietolerancjach najbezpieczniejszy będzie dodatek pieczonego lub gotowanego schabu, żeberek lub indyka (oczywiście dodatki i przyprawy low fodmap!) lub kawałek wędliny z indyka pokrojonej w plastry.
Jeśli zdecydujecie się na wersję wege dodajcie podsmażone na złoto, z dodatkiem wędzonej papryki, tofu (uwaga- nie przy nietolerancji histaminy).
***nie jest konieczna, ale raz miałam w lodówce i dodałam około 70ml, żurek miał jeszcze fajniekszy smak
**** niewielki dodatek może zbalansować kwasowość i zabielić zupę, raczej nie proponuję kokosowego ;)
Jak przygotować zakwas na żurek?
Wszystkie składniki na zakwas umieść w wyparzonym większym słoiku i dokładnie wymieszaj. Przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na 3-4 dni w ciepłe miejsce. Z moich obserwacji, temperatura powinna wynosić przynajmniej 25C, wówczas mąka ładnie się zakwasza i przyjemnie pachnie.
Codziennie mieszaj zakwas. Sprawdzaj poziom zakwaszenia (nie wkładaj oblizanej łyżki do zakwasu!),czas w jakim zakwas będzie gotowy zależy od temperatury otoczenia, ma być zdecydowanie kwaśny. Jeśli nie chcesz od razu użyć zakwasu, trzeba go przelać do czystego słoiczka, zakręcić i schować do lodówki. Wytrzyma 1-2 tygodnie.
Gotujemy żurek:
Seler i pietruszkę pokrój w kostkę. Zalej wywarem i gotuj na małym ogniu pod przykryciem do pożądanej miękkości.
Dopraw do smaku solą , pieprzem i majerankiem.
Do zupy gotującej się na małym ogniu wlej zakwas (przecedź przez sitko żeby potem nie ziarenek ziela i pieprzu) i zagotuj, raz po raz mieszając, aż żurek zgęstnieje. Podałam proporcje jakie dla mnie były okej jełsi chodzi o kwasowość zupy. Nie dodawaj całości od razu, lepiej sprawdź smak i dolej resztę jeśli tak będzie Ci smakować.
Jeśli żurek będzie zbyt gęsty, uzupełnij go wodą; jeśli zbyt rzadki możesz zagęścić mąką rozrobiona z odrobiną wody.
Na tym etapie ewentualnie dodaj serwatkę z labneh lub mleko roślinne. W razie potrzeby dopraw majerankiem, solą pieprzem,
Jajka ugotuj i obierz, pokrój w ćwiartki lub w kosteczkę.
Żurek malej na talerz, dołóż dodatki. Podawaj z pieczywem low fodmap (np. chlebem z mąki 2ab).
Danie jest odpowiednie na diecie low FODMAP, przy nietolerancji histaminy, fruktozy i sorbitolu (z podanymi zastrzeżeniami).
więcej z tej kategorii
nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social mediach