Zakochana w kuchni

menu

Składniki:

  • 1 żółtko jaja
  • ok 150- 180 ml oleju roślinnego*
  • 1/4 łyżeczki musztardy **
  • kilka kropli soku z cytryny**
  • sól- do smaku
  • opcjonalnie - pieprz

 

Uwaga:

Wszystkie składniki powinny mieć tę samą, pokojową temperaturę.

Czas przygotowania zależy w głównej mierze od tego jakiego sprzętu użyjesz.


*sprawdzi się każdy olej o neutralnym smaku. Jeśli odpowiada Ci ostrzejszy smak oliwy z oliwek, też będzie idealna.

Każdy olej jest inny i inaczej się go ubija. Dlatego może być konieczność dodania go w inne ilości. (podana proporcja dotyczy oleju rzepakowego).

**możecie pominąć zwłaszcza przy nietolerancji histaminy, podbijają jednak smak majonezu, więc jeśli będziecie używać go z umiarem ta ilość nie powinna Wam zaszkodzić.

Pączki low fodmap przy nietolerancji histaminy, fruktozy, sorbitolu
04 marca 2025

Domowy majonez

Bez większego problemu kupisz w sklepach dobry majonez ze sprawdzonym składem, który jest low FODMAP. Sprawa się komplikuje przy nietolerancji histaminy. Dietetyk, z którą współpracuję, zaleciła mi eliminację octu, soku z cytryny, musztardy. Dozwolone są sporadycznie w niewielkich ilościach. Postanowiłam więc przygotować domowy majonez, zwłaszcza,  że  nie jest to skompilowane, a mam kontrolę nad tym, co się w nim znajduje.

Majonez robiłam i na oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Ten pierwszy jest neutralny w smaku, i dużo jaśniejszy. Majonez na oliwie ma wyraźnie żółtawą barwę, ale jednocześnie ile cennych składników. Oliwa z oliwek jest bardzo korzystna dla mikrobiomu naszych jelit.

Wykonanie:

W wyższym, dość wąskim naczyniu  umieść żółtko, musztardę, sok z cytryny.

Całość mieszaj łyżką i dodaj  szczyptę soli.

Wlej odrobinkę oleju do naczynia i zacznij ubijać przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa lub miksera z końcówką do ubijania.
Gdy masa zacznie gęstnieć dolewaj cienkim strumieniem olej. Rób to powoli (zbyt szybki wlanie oleju może grozić zwarzeniem majonezu). Ostrza blendera trzymaj u dołu naczynia i tylko lekko unoś je ku górze. W ten sposób wlej powolutku cały olej.

Druga technika, przyznaję że jej nie próbowałam:

Do wysokiego, ale wąskiego naczynia dodaj wszystkie składniki,  wlej cały przygotowany olej. Blender zanurz i oprzyj ostrze przy samym dnie naczynia. Miksuj całość od dołu delikatnie tylko unosząc blender ku górze. Olej sam zacznie się powoli puszyć. W kilka minut majonez jest już gotowy.


Co zrobić jeśli majonez się zwarzył?

To w zasadzie jedyna komplikacja przy przygotowaniu domowego majonezu. Powodem może być niewłaściwa temperatura składników, zbyt szybkie wlewanie oleju. Poniżej znajdziecie wskazówki jak go uratować wyszperane w necie – ja wypróbowałam tylko sposób drugi.

1. Wstaw naczynie ze zwarzonym majonezem do szerszego garnka z wrzątkiem (zanurz je do połowy, tak aby woda nie nalała się do miski) i ucieraj majonez aż ponownie zgęstnieje.
2. Zacznij od nowa.. Do nowego naczynia daj te same składniki co wcześniej i zacznij powoli wlewać olej. Po wlaniu około 1/8 szklanki oleju zacznij wlewać ten zwarzony majonez. Otrzymasz  więcej majonezu, ale nic się nie zmarnuje.
3. Do zwarzonego majonezu daj pół łyżeczki wrzątku i zacznij go ponownie ucierać. Po chwili dodaj jeszcze odrobinę wrzątku, i tak aż do zgęstnienia majonezu.

Taki majonez wykorzystasz do przygotowania sałatki z selerem, na kanapce z chlebem z maki 2ab z domową wędliną,  możesz też  posmarować nim przygotowywane wrapy.

 

Przepis odpowiedni  na diecie low FODMAP, przy nietolerancji fruktozy i sorbitolu.

Przy nietolerancji histaminy używaj sporadycznie niewielkie ilości.

więcej z tej kategorii

11 czerwca 2025
10 lutego 2025

nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social  mediach

​​​​​​​