Zakochana w kuchni

menu

 

Składniki:

  •  50 g suchej kaszy jaglanej lub 150 ugotowanej na sypko
  • 150 g mleka migdałowego

  • szczypta soli

 

Do podania, np:

  • borówki/ maliny *
  • masło orzechowe crunchy
  • masło orzechowe w proszku (moje odkrycie poprzedniego etapu leczenia)

 

*dozwolona ilość dzienna – do 80g, do 3ech razy w tygodniu

(maliny mogą być indywidualnie gorzej tolerowane niż borówki)

11 marca 2025

Jaglanka – wersja podstawowa

Kolejna propozycja śniadaniowa, z serii „-anka”, po proponowanych wcześniej owsiance do pracy kokosowej,  i komosance.

Kasza jaglana otrzymywana z nasion prosa jest jedną z najstarszych kasz spożywanych przez człowieka. Ma dużo łatwo przyswajalnego białka i wysoką zawartość witamin z grupy B, witaminy E, oraz żelaza i miedzi. Jest lekkostrawna i bezglutenowa, jako jedyna z kasz jest zasadotwórcza.

W Medycynie Chińskiej kasza jaglana ma smak zarówno słodki jak i lekko gorzki. Posiada neutralną termikę. Działa na Żołądek, Śledzionę (wspomaga i harmonizuje układ pokarmowy), Płuca i Nerki. Należy do ziaren nawilżających, a jednoczenie dzięki swoim zdolnościom drenowania wilgoci z ciała, ma działanie osuszające (polecana jest przy katarach).

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Gotujemy ją na małym ogniu w dwa razy większej (lub trzy jeśli wolimy bardziej mokrą konsystencję) ilości wody lub mleka.

Przed gotowaniem warto ją przepłukać na sitku, najlepiej przelać ja wrzącą wodą. Możemy też uprażyć kaszę na suchej patelni, uważając żeby jej nie przypalić, pozbywając się w ten sposób goryczki.

Ja lubię tę kaszę najbardziej w wersji „słodkiej”, na stronie był już budyń z kaszy jaglanej. Dziś opcja śniadaniowa.  Często gotuję większą ilość kaszy, jednego dnia mam na obiad lub kolację, a kolejnego na takie szybkie śniadanie.

Wykonanie:

Jeśli gotujesz kaszę, zalej ją mlekiem i gotuj do pożądanej gęstości, w razie konieczności dolewając wody lub mleka. Użyj rondelka z grubszym dnem, mieszaj kilkakrotnie w czasie gotowania żeby kasza się nie przypaliła. W przypadku kaszy już ugotowanej ilość potrzebnego mleka będzie mniejsza.

Pamiętaj że stygnąc, kasza jeszcze zgęstnieje.

Podawaj z ulubionymi i dozwolonymi dodatkami.

Przepis odpowiedni  na diecie low FODMAP, przy nietolerancji histaminy, fruktozy i sorbitolu.

 

więcej z tej kategorii

nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social  mediach

​​​​​​​