Zakochana w kuchni

menu

clear drinking glass on gray surface

5. Żurek

W wielu domach to pozycja obowiązkowa w śniadaniowym menu.

Przepis, który jest na stronie uwzględnia wyłączenia i nietolerancje  pokarmowe.

- żurek

6.Wędliny, mięsa, pasztety.

Mięso jest low FODMAP, świeże jest bezpieczne także przy nietolerancjach, gorzej sprawa wygląda z kupnymi wędlinami. Czasem udaje się znaleźć coś ze składem, który jest bezpieczny .

Najprościej jest upiec szynkę, karczek, pierś indyka – dobierzcie tylko dozwolone przyprawy.

Na stronie jest przepis na wędlinę drobiową  oraz mieloną.

Możecie zrobić też pieczony pasztet, dbając o to żeby składniki były odpowiednie. Na blogu póki co jest tylko ten do smarowania.

- wędlina drobiowa

- wędlina mielona

- pasztet do smarowania.

7. Jajka

Na szczęście jajka są low FODMAP, więc jeśli tylko nie macie indywidualnej nietolerancji to możecie jeść je bezpiecznie. Np.:

- jajka w majonezie z jogurtem, możecie dodać pesto (na blogu jest przepis na pesto z jarmużu i rukoli) będzie mega wiosennie

- jajka faszerowane

- pasty jajeczne (z dodatkiem szczypiorku, rzodkiewki, papryki)

8. Przystawki

Niech Was ogranicza wyobraźnia (i warunki diety 😉), pamiętajcie- na diecie eliminacyjnej skupiajcie się na tym co możecie a nie na tym czego nie wolno.

Do zrobienia mini kanapeczek z pastami (z jajek, labneh, pasztetu) możecie wykorzystać krakersy z moich przepisów lub ciasteczka owsiane.

Pasty jajeczne - z sosem z pieczonej papryki / z pesto/ szczypiorkiem / rzodkiewką/ oliwkami

Pasty z labneh -  ze szczypiorkiem / rzodkiewką.

Pasty z pieczonego pstrąga lub makreli.

Pasztet do smarowania ”podkręcony”  dodatkami – np. sosem z pieczonej papryki.

- świąteczny finger food - mini kanapeczki

- świąteczny finger food - mini kanapeczki II

9.Galareta czyli zimne nóżki.

Możecie ją zrobić w wersji low FODMAP. Dodając do wywaru tylko dozwolone warzywa i przyprawy. Żeby było lekkostrawnie użyjcie mięsa drobiowego, dodajcie żelatynę lub agar. Do środka możecie dać pietruszkę natkę i korzeń, jajka, mięso, fasolkę szparagową (dozwolona u mojej dietetyk do 60g).

10.Ciasta i desery

Na blogu znajdziecie całą sekcję NA SŁODKO. Na szybko zrobicie jeden z moich ulubionych deserków z chia, taka porcja błonnika przyda się zapewne w świątecznym okresie. Jeśli podacie je w ozdobnych  pucharkach i ładnie udekorujecie będziecie mieć deser który zachwyci nawet „wszystkożerów”.

Ze świętami kojarzą nam się oczywiście babki i mazurki. Możecie upiec także sernik, ciasto kruche z owocami.

- babka bezglutenowa

- babka jogurtowa z mąki 2ab

- sernik

- mazurki

- tartaletki z borówkami

- mini tartaletki z kremem budyniowym i owocami

- babka orzechowa.

 

clear glass jar on white wooden table
13 kwietnia 2025

Święta na low FODMAP (z nietolerancjami)

1. Pieczywo. 

Możecie upiec chleb na zakwasie z mąki 2ab, lub mąk bezglutenowych, drożdżowe bułeczki, bajgle bez drożdży lub skorzystać z jakiś zamienników pieczywa, których na blogu jest całkiem sporo.

Wszystkie moje przepisy na pieczywo znajdziecie w zakładce PIECZYWO, na zakwasie, drożdżach, proszku do pieczenia, każdy wybierze coś dozwolonego na swojej diecie.

2. Majonez.

Obowiązkowy dodatek do jajek i wędlin. Nawet przy nietolerancji histaminy i fruktozy możecie zawsze zrobić  go sami.

Co prawda u mojej dietetyk sporadyczne, niewielkie ilości majonezu są dopuszczalne, ale w święta jest on dodatkiem różnych potraw, więc zrobię domowy.

-majonez domowy

3.Chrzan

Świąteczny dodatek do jajek, wędlin. Chrzan jest low fodmap, problemem mogą być dodatki gdy kupujemy gotowy (cukier przy nietolerancji fruktozy, ocet przy nietolerancji histaminy). Ja planuję kupić korzeń na straganie, zetrzeć i wymieszać z jogurtem i  majonezem.

4.Sałatki:

Jeśli zrobicie domowy majonez to nawet przy nietolerancji histaminy możecie skomponować jakieś sałatki na świąteczny stół.

Na pewno macie jakieś swoje ulubione połączenia, na blogu  znajdziecie:

- sałatka z selerem konserwowym

- sałatka wiosenna z jajkiem

 

Potraktujcie ten wpis jako inspirację w temacie świątecznego menu na diecie low FODMPA przy nietolerancjach. Jednocześnie w jednym miejscu zebrałam przepisy, które są już na blogu, a które mogą zagościć na  naszych świątecznych stołach.

Pamiętajcie, że przy leczeniu dolegliwości jelitowych znaczenie ma  nie tylko CO jemy, ale także ILE i KIEDY. W ten świąteczny czas nie zapominajcie zadbać o higienę jedzenia, przerwy między posiłkami, a Wasze brzuszki będą Wam wdzięczne.

Ja w okresie świąt będę prawdopodobnie na kuracji xifaxanem, ma to swoje dobre strony- nie będzie obowiązywać mnie dieta low FODMAP, niestety nietolerancje i tak eliminują wiele produktów, a trzymam dietę wg wytycznych mojej dietetyk, więc nawet w czasie antybiotykoterapii przestrzegam włączeń ze względu na nietolerancje.

więcej z tej kategorii

12 grudnia 2024
08 stycznia 2025

nie przegap nowych wpisów i obserwuj mnie na social  mediach

​​​​​​​